"İlerlemenin Yolu Adım Atmaktır"
+90 ( 312 ) 433 29 90
+90 ( 312 ) 430 23 88
HABERLER ve DUYURULAR
Geri

YAŞANMIŞ İŞ KAZASI DENEYİMLERİ

20.03.2013 MEDYADAN BAZI HABERLER - 20.03.2013
İşveren Firmalarımızın Bilgisine:
Risk analiz ve Değerlendirme Raporları işveren veya temsilcileri veya şantiye şefleri yada Proje müdürlerince pek dikkatle incelenmezler.
Çünkü zamanları kıymetlidir ve ayıracak zaman yoktur.
Bu raporların hemen hepsinde yer alan bazı tehlike ve riskler vardır.
Bunlardan biri Yıldırım düşmesidir. Özellikle yağışlı havalarda, dağlarda, şehrin yüksek noktalarında, yüksek binalara (hemen hepsinde paratoner vardır.) ağaçlara düşerler. Medyada hepsi de yer almaz.
Bu gün medyada yer alan bir haberi sizlerle paylaşmak istedim.
Adana'da üzerlerine yıldırım düşen 2 tarım işçisi öldü
Adana'da portakal bahçesinde çalışırken üzerlerine yıldırım düşen tarım işçileri 29 yaşındaki Murat Değer ile 58 yaşındaki Mustafa Ay yaşamlarını kaybetti. 
Merkez Seyhan İlçesi Salmanbeyli Mahallesi'ndeki bir portakal bahçesine gelen 8 tarım işçisi ağaçları budamaya başladı.
Öğleden sonra aniden bastıran yağmur şiddetini arttırınca işçiler, çalışmayı bırakıp, bahçeden koşarak çıkmak istedi. Bu sırada işçilerden Murat Değer ile Mustafa Ay'ın üzerine yıldırım düştü. 2 işçi olay yerinde can verdi. Diğer işçiler çamur nedeniyle araçların bahçeye girememesi üzerine traktör römorkuna koydukları arkadaşlarının cesetlerini yola çıkarttı.
YIRTIK AYAKKABILARLA BUDAMAYA

Maddi sıkıntısı nedeniyle ağaç budama işi yaparak geçimini sağladığı belirtilen Mustafa Ay'ın ise ayağındaki yırtık ayakkabılar dikkat çekti. Olay yerine gelen işçilerin yakınları sinir krizi geçirdi.
İşveren kardeşlerimizi çalışanların giyecekleri, kişisel koruyucu donanımları sağlam ve eksiksiz olarak temin etmeleri konusunda bilgilendirmek için yazıyorum.
Allah vermesin ancak ağır bir kazada savcı, müfettiş vb. resmi yetkililer kazazedeyi pejmürde bir durumda görürlerse maddi veya manevi cezalar katlanarak gelebilir.
Bu tür kazalarda delillerle beraber hakimler vicdani kanaat kullanmaktadır.