"İlerlemenin Yolu Adım Atmaktır"
+90 ( 312 ) 433 29 90
+90 ( 312 ) 430 23 88
Geri

Kimlere PCR Testi SARS-CoV-2 (COVID-19) testi yapılır?

Kimlere PCR Testi SARS-CoV-2 (COVID-19) testi yapılır?

Genellikle seyahat şartı aranmaksızın, ateş, öksürük ve nefes darlığı boğazda ağrı, yanma gibi şikayetlerinden yakınan kişilere, Ön muayenedeki bulguları neticesinde COVID-19 PCR testi yapılmaktadır.

Ayrıca, COVID-19 PCR test sonucu pozitif çıkmış kişilere temas ettiği bilinen kişilere de, corona virüs belirtileri göstermese dahi karantina ve test uygulaması yapılmaktaydı, bilim kurulunun yeni kararına göre artık septom göstermeyenlere test yapılmayacak, aşılı olan ve septom göstermeyen temaslılara karantina uygulanmayacaktır.

Buna ek olarak, koronavirüsten korunma yöntemleri çerçevesinde aşı olmayan kişilerinde uçuş harici PCR testi yaptırma zorunluluğu kaldırılmıştır.

COVID-19 PCR testi nasıl yapılır?

  1. Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır.
  2. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır.
  3. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur.

COVID-19 PCR testi ne kadar sürede sonuçlanır?

Yapılış şekline, laboratuvar koşullarına ve yoğunluğa bağlı olarak, klasik COVID-19 PCR testi genellikle 2 – 4 saat arasında sonuç verir.

Hastalık belirtileri gösteren kişilere uygulanan hızlı tanı testleri negatif dahi olsa, mutlaka PCR testi yapılması, hatta tomografi çekilerek teyit edilmesi gerekmektedir. Çünkü PCR testlerinde dahi bir kaç tekrardan sonra pozitif çıkan vakalar görülmüştür.

COVID-19 PCR testi Test yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

PCR testi verecek kişilerin en az bir saat öncesine kadar gargara, antiseptik sıvılar veya limon tarzı asidik içerikli besin almaları testin yanlış sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.